BIM: „ŽALI“ virtualus gyvenimas

2016 08 08

Vaikai ir paaugliai jau daugiau nei dvidešimtmetį virtualioje erdvėje projektuoja ir kuria miestus. Kompiuterinių žaidimų galimybės nebe naujovė, tačiau ar galima virtualioje realybėje sukurti gyvo miesto kloną – ne tik jo 3D vaizdą, bet veikiančius pastatus su visa miesto komunikacija, gatvėmis, transportu, elektros tiekimu ir kitais dalykais? Taip, tai jau vyksta šalia mūsų.

Naudojantis BIM (Building Information Modeling) technologija, prekybos ir paslaugų centrui „ŽALI“ kuriamas virtualus, erdvinis 3D pastato modelis. Tai inovatyvus projektas, kurio didžiausia naujovė ta, kad erdvinis pastato modelis kaip platforma naudojamas ne tik architektūriniam ar techniniam projektui, bet ir statybai, jos valdymui bei organizavimui, tiekimui ir logistikai. Be to, virtualus modelis bus naudojamas ir toliau, t.y. pastato eksploatacijai bei priežiūrai iki pat jo nugriovimo.

Kad suprastume, kaip veikia virtualus pastato modelis, įsivaizduokime pačią realistiškiausią miesto statybos žaidimo programą, kur visi elementai suprogramuoti taip, kad atrodytų kaip tikri ir turėtų tikrų medžiagų, betono ar plastiko, stiklo ar plieno, savybes. Techniškai toks modelis kabo interneto „debesyje“, prie kurio gali prisijungti teisę tam turintys architektai, inžinieriai, užsakovai ir jį pildyti realiu laiku.

„Erdvinis 3D pastato modelis funkcionuoja tarsi realus pastato klonas. Naudojant jį, bus galima valdyti „ŽALI“ pastato funkcijas bei komunikacijas: šildymą, vėdinimą, apšvietimą, vandens tiekimą, ryšius – viskas vienoje vietoje ir gyvai“, - pasakojo „ŽALI“ vystytojų, bendrovės „Baltishes Haus“, projektų vadovas Audrius Masionis.

Nuo vieno virtualaus pastato iki viso miesto

BIM įgalina virtualioje erdvėje susieti kelis ar keliasdešimt projektų į bendrą veikiantį tinklą kartu su gatvėmis ir visomis miesto komunikacijomis. Teoriškai yra galimybė BIM‘e turėti netgi virtualų miestą. Žinoma, kad tai būtų įmanoma įgyvendinti, į BIM reikia perkelti kiekvieną būsimą ir esamą pastatą, gatvę, infrastruktūrą.

Vilniuje tam yra padaryta gera pradžia, nes miesto savivaldybės pastatas Konstitucijos pr. 3 jau prieš gerą dešimtmetį buvo projektuojamas 3D, naudojant BIM, tačiau jis eksploatuojamas įprastais, tradiciniais metodais. Iš tiesų BIM projektų sostinėje yra ne tiek ir mažai, tačiau integruoti juos kainuoja nemažus pinigus. Miestų inžinerinių tinklų BIM būtų ypatingai naudingas ir reikalingas, nes keletą kartų paspartėtų avarijų bei gedimų šalinimo laikas, atsirastų galimybė iš anksto juos numatyti ir tam pasiruošti.

BIM modelio stiprybės – detalumas ir tikslumas

Prekybos ir paslaugų centro „ŽALI“ architektūrinį projektą kuriančios bendrovės „JP architektūra“ BIM koordinatorė Monika Grimailaitė pasakojo, kad 3D modeliavimas įmonei nėra naujovė. Erdvinius pastatų projektus jie kuria jau 10 metų, tačiau „ŽALI“ projekto naujovė yra iki šiol neregėtas grafinis ir informacinis projekto detalumas, kurio reikės statybų bei eksploatacijos metu.

Pasak M. Grimailaitės, projektas bus pripildytas konkrečios techninės informacijos apie objektų, sudarančių pastatą, medžiagiškumą, jų techninius duomenis, fizines bei chemines savybes, į projekto duomenis pateks net tiekėjų kontaktai. Pastato modelis jau dabar yra sudarytas iš kelių dedamųjų – architektūrinės, inžinerinės bei konstrukcinės – dalių, kurios susietos į bendrai veikiantį informacinį modelį.

Detalūs duomenys ypač reikalingi statybų metu bei vėliau – eksploatuojant pastatą. Pavyzdžiui, prireikus pakeisti išdaužtą lango stiklą, eksploatacijos specialistui pakaks virtualiame pastato modelyje, tarsi žaidime, „nueiti“ prie išdaužto lango, kur ras informaciją ne tik su lango stiklo ir rėmo demontavimo aprašymu, bet kartu tikslius gamintojo, pardavėjo bei montuotojo kontaktus. Pastato valdytojui beliks organizuoti naujo stiklo užsakymą.

Esamų ir busimų situacijų suvaldymas

„Baltisches Haus“ partnerių, bendrovės „Baltic engineers“, BIM projektų koordinatorius Liudas Galdikas teigia, kad naudojant BIM, galima kurti eksperimentines pastato elgsenos simuliacijas ir matyti realius jų padarinius. Tai ypač svarbu atliekant tikslius pastato energetinių nuostolių skaičiavimus. Pagal realius parametrus sukurtas analitinis pastato modelis ir jo dėka gauti situacijų analizių rezultatai leidžia įvertinti inžinerinių, konstrukcinių, architektūrinių planinių sprendinių tarpusavio įtaką, prognozuoti būsimus pastato eksploatacijos kaštus, identifikuoti kritines vietas dar projektavimo stadijoje. Visa tai yra neįkainojama informacija, kuri leidžia sukurti efektyvų ir draugišką aplinkai pastatą.

Vienas prekybos ir paslaugų „ŽALI“ BIM modelio kūrimo tikslų – medžiagų kiekių suvaldymas. Tikimasi sutaupyti apie 20 proc. įvairių statybinių medžiagų, nes tikslūs kiekiai neleis rangovui kaupti nereikalingų atsargų. BIM‘e viskas yra suskaičiuota iki centimetro, todėl nėra eikvojami papildomi resursai matmenų tikslinimams. Anot L. Galdiko, BIM taip pat leidžia kontroliuoti ir valdyti statybinių medžiagų logistiką, tiksliai žinant, kiek bei kokių medžiagų bus sunaudojama kiekvieną dieną. Tai svarbu, norint išvengti nereikalingo statybinių medžiagų sandėliavimo statybų aikštelėje.

BIM įgalina kontroliuoti ir valdyti patį statybos procesą. Statybų valdytojai statybos metu gali sekti, kas jau yra pastatyta, kurios operacijos įpusėjo ir kas dar nepadaryta arba kaip vyksta darbai kiekvieną dieną.

„Mūsų užduotis šiuo metu yra sukurti tokį modelį, kurį būtų galima naudoti statybose, nes iki šiol sukurti tik projektavimui skirti modeliai statyboms daugeliu atveju naudoti netinka. Skiriasi jų informacijos pateikimo būdai – tie patys objektai vadinami skirtingais pavadinimais, pritrūksta grynai statybinės informacijos“, - pasakojo L. Galdikas.

Šiuo metu Lietuvoje jau yra statybų rangovų, pradėjusių naudoti BIM modelyje išsaugotą informaciją statybų metu. Jaučiamas didelis susidomėjimas ir iš pastatus eksploatuojančių bendrovių. Siekiant pilnai išnaudoti projektavimo metu sukurtą pastato modelį,  „ŽALI“ eksploatacijos metu projekto informacija bus saugoma užsakovo duomenų bazėje ir sujungta su BIM modeliu taip, kad prireikus viską bus galima rasti skaitmeninėje BIM duomenų bazėje.

Norintys iš arčiau susipažinti su BIM tai galės padaryti kitąmet, apsilankę prekybos ir paslaugų centre „ŽALI“. Planuojama lankytojams suteikti galimybę stebėti pastato 3D modelį, kuris dėl savo apimties ir detalumo, apimant visas projekto stadijas, Lietuvoje bus pirmasis.